Rain Woman: Hollywoodský trhák po česku

Michaela Dočkalová : Daily Coffee, 22. 06. 2020

Divadlo D21 přišlo s inscenací, která je parafrází slavného amerického filmu Rain Man v hlavních rolích s Tomem Cruisem a Dustinem Hoffmanem. Tato verze ovšem nebude road movie, ale „gaučovou“ hrou, kde se dějí ta největší rodinná dramata právě v obýváku.

Emoce, hodně emocí
David Drábek, autor inscenace, napsal hru, která balancuje mezi dramatem a komedií. Tragikomedie je to správné slovo, které Rain Woman vystihuje. Bude vám úzko a smutno. Chvílemi ale zase bude veselo, v další vteřině naopak pořádné dusno. Drábek divákovy emoce zkrátka nešetří.

Sebevědomá žena, která se snaží zapomenout na svou minulost, jednoho dne dostane dopis s tím, že její matka zemřela, a tak si musí vzít na starost svou autistickou sestru. Jenže o to vůbec nestojí. Chce žít poklidný život se svým islandským partnerem a zapomenout na všechno, co kdysi prožila. To se ale nestane. Svou sestru si k sobě domů nastěhuje, včetně živé želvy a panenky, kterou její nemocná sestra nepustí z ruky.

Smutný versus smoothie
Následuje sled událostí, které si člověk nedokáže představit, pokud se nikdy o nikoho s autismem nestaral. Sestry se ale i přes všechny peripetie a absurdnosti sbližují, Islanďan s roztomilým přízvukem, který se snaží pochopit rozdíl mezi „smoothie“ a „smutný“, pendluje mezi nimi bez toho, aniž by ztratil úsměv. Do idyly má však tahle zvláštní rodinka daleko. Každý z těch třech si v sobě nese něco, co ho poznamenává do konce života. Na někom je to patrné na první pohled, jiný si svou vadu nese v duši.

Všímejte si hudby
V hlavních rolí se představí Hana Mathauserová, žena toužící po klidu a harmonii, a Ivana Machalová jako autistická sestra, jež nevykoná potřebu bez toho, aniž by jí k tomu někdo pustil píseň od Dalibora Jandy Oheň, voda, vítr. Gustav Hašek zase hraje cizince, který má za sebou stejně drsnou minulost jako jeho partnerka, a Marek Zeman se v bytě ocitne tak trochu náhodou.

Za zmínku rozhodně stojí i hudba. Té si v divadelních hrách až tak moc nevšímám, ale tentokrát mě zaujala a považuji za důležité ji zmínit. Klidně bych si ji poslechla znovu, i bez představení. Má ji na svědomí Darek Král, který s režisérem Davidem Drábkem už pár let úzce spolupracuje. Pro inscenaci divadla D21 však skládal hudbu poprvé.

Premiéra: středa 30. 9. od 19:30

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Rain Woman