DRAMATURGICKÝ PLÁN, Sezóna 2020/2021

ZEMSKÝ RÁJ TO NAPOHLED

Sezóna literárních adaptací a autorské inscenace; sezóna o naší národní povaze. Kdo jsme? A co znamenáme pro ostatní. Kým chceme být v kontextu současného světa? V nadcházející sezóně chceme reflektovat naši společnost s humorem a nadhledem, ale zároveň se dotkneme i nepříjemných stránek našeho já. Co to znamená být v dnešní době Čech? Na co si to hrajeme? Co si o sobě myslíme? Je naše země skutečně tím zemským rájem?

SPALOVAČ MRTVOL
 Ladislav Fuks

“Největší lstí ďábla je, když sám o sobě prohlašuje, že není.”
Adaptace kultovního románu. Groteska z krematoria. Ctihodný pan Kopfrkingl uvěří ve své vyvolení a neváhá pro svůj společenský vzestup obětovat vše. Včetně své rodiny, přátel i národnosti a jazyka. Oportunismus konce třicátých let versus oportunismus dneška. Dáte si věneček nebo rakvičku?
Režie: Jakub Šmíd
Premiéra: listopad 2020

EMIL ČILI O HÁCHOVI
 Tomáš Jarkovský/Jakub Vašíček

“Za to, co jsem udělal, mě národ nazve zrádcem.”
Uplynulo 75 let od smrti třetího československého prezidenta Dr. Emila Háchy. Ten zemřel při čekání na soud v nemocnici pankrácké věznice, aby byl posléze při neveřejném obřadu pohřben na vinohradském hřbitově do neoznačeného hrobu jako zavrženíhodný kolaborant a zrádce národa. Až po sametové revoluci se pak dočkal aspoň částečné rehabilitace, spory o jeho osobnost se však vedou dál a znovu se rozhořely právě u příležitosti výročí jeho úmrtí. Lze je ale vůbec někdy definitivně a spravedlivě rozhodnout? A co tyto diskuse vypovídají o dnešku a o nás samých?
Režie: Jakub Vašíček
Premiéra: březen 2021

AMERIKA
 Franz Kafka

“Kdo bloudí po světě, nenajde nic.” – Dudák Švanda
Karel Rossman je za “nesmyslný přečin” potrestán vyhnáním ze starého kontinentu do Ameriky, kde si má vlastním úsilím vydobýt nový život. Jenže jak nalézt trochu osobního štěstí ve světě, v němž pro nikoho žádné štěstí nezbylo? Současné scénické glosování Kafkova amerického snu jako subjektivní road-movie nejen o cestě českoněmeckého Honzy fantasmagorickou krajinou duše mladého člověka 21. století. Coming of age o hledání identity, touze po skutečné svobodě a odpovědnosti za sebe sama.
Režie: Ondřej Štefaňák
Premiéra: duben 2021

*

D21 dětem

KUBULA A KUBA KUBIKULA
 Vladislav Vančura

”To nejde, někoho si vymyslit a potom se o něho nestarat.“
Medvědář Kuba Kubikula chodil po světě se svým nezbedným a mlsným medvědem Kubulou dlouho, ale najednou už si s ním opravdu nevěděl rady. A tak si vymyslel dobrácké medvědí strašidlo Barbuchu, aby mu pomohlo Kubulu zkrotit.
Režie: Kristýna Čepková
Premiéra: leden 2021