A dál?

Petra Zachatá : divadelni-noviny.cz, 21. 06. 2020

David Drábek pro vinohradské divadlo D21 napsal a zrežíroval parafrázi slavného filmu Rain Man. Zachoval ústřední motiv soužití s autistickým sourozencem, ovšem bratry vyměnil za sestry, a tudíž se inscenace jmenuje Rain Woman.

Adina má vážnější formu autismu než její filmový předobraz. Pohroužena do svého světa mluví jen tehdy, chce-li upozornit na nějakou svou neodbytnou potřebu, ať už jde o sledování Kouzelné školky, nebo odchod na WC. Těžko si představit, že by s ní její sestra Zdena podnikla road trip jako ve filmu, vše se odehrává v jednom bytě.

Adina je v neokázalém, ale přesvědčivém ztvárnění Ivany Machalové opravdu „ženou s duší dítěte“. Zdena (Hana Mathauserová) na začátku působí jako nepřístupná, chladná drsňačka, ale velice brzy si Adinu zamiluje, stejně jako její islandský partner Snorri (Gustav Hašek si kvůli roli osvojil rozkošný a docela věrohodný přízvuk). Adina jim tak trochu nahrazuje dítě, které možná ani nikdy nechtěli, už jen kvůli své minulosti plné traumat.

Jak prokázal už oscarový snímek, téma autismu poskytuje spoustu příležitostí pro zábavné i dojemné momenty. Vrcholem inscenace je komická konfrontace Adiny s hyperkorektním propagátorem svědků Jehovových (cit pro situační komiku zde prokáže Marek Zeman). V závěru se ovšem Drábkova pozornost (bohužel trochu mimoběžně s tématem) stočí ke Snorrimu, jenž ve dlouhé zpovědi připouští, že přemýšlí o návratu na Island. A tak si nelze neklást otázku, co by se stalo, kdyby se Zdena musela rozhodovat mezi partnerem a sestrou. Škoda, že inscenace právě v tomto přelomovém bodu končí, vždyť by se mohl zrodit vzrušující dramatický konflikt, který by parafrázi teprve dal opodstatnění.

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Rain Woman